+20 års erfaring med leasing på forholdsmæssig registreringsafgift
Skift mellem sommer- og vinterbil
For sæsonbiler er det muligt at lave en sæsonleasingaftale, hvor bilen kun er indregistreret i eksempelvis 6 måneder. Der betales således kun registreringsafgift i de 6 aktive måneder, hvor bilen er indregistreret. Sæsonleasing er oftest relevant for biler som sportsvogne og cabrioleter til sommerhalvåret eller SUV’er til vinterbrug.
Sæsonleasing minder meget om privat- og erhvervsleasing, da der også her betales registreringsafgift månedligt. Sæsonleasing adskiller sig dog fra andre leasingformer ved at bilerne er sæsonbetonede. Det er typisk sportsvogne, cabrioleter og diverse firehjulstrækkere, der sæsonleases.
Fordelen ved sæsonleasing er, at omkostningerne i hele leasingperioden er lavere, da der kun betales registreringsafgift i de måneder, bilen er indregistreret. Sæsonleasing er derfor et godt valg, hvis du vil køre i sæsonbetonede biler i en begrænset periode af året. Det er nemlig dig som kunde, der bestemmer hvor lang perioden skal være.
Sådan fungerer betalingen ved sæsonleasing (6 måneder):
Ved en sæsonleasingaftale på 6 måneder fordeles betalingen over hele året – altså over 12 måneder.
– I den periode, hvor bilen er indregistreret (har nummerplader på), er den månedlige ydelse højere.
– I den periode, hvor bilen ikke er indregistreret, er den månedlige ydelse lavere.
Du betaler desuden kun forsikring og grøn ejerafgift i den periode, hvor bilen rent faktisk er indregistreret.
Ved sæsonleasing betaler du en forholdsmæssig registreringsafgift, som beregnes på baggrund af bilens alder:
Dertil skal der lægges et rentetillæg, som staten tager som kompensation for den ikke fuldt betalte registreringsafgift. Rentetillægget beregnes ud fra restafgiften på bilen.
Den største afgiftsmæssige fordel opnås, når bilens alder er mere end 36 måneder.
Efter leasingaftalens ophør, afmonteres nummerpladerne, og du har efterfølgende mulighed for at opbevare bilen selv, eller få den opbevaret hos os.
Ønsker du en ny bil til næste sæson, er det dit ansvar at anvise en ny køber til bilen. Såfremt det ønskes, hjælper vi gerne med dette. Sæsonleasing kan anvendes til private, erhverv eller som splitleasingaftale.
Vi hjælper både private og virksomheder med leasing, rådgivning og import af biler.
Her kan du læse, hvordan vores kunder oplever samarbejdet.
Jeppe Møller
“Ordentlige mennesker at handle med, desværre ikke givet i denne branche.”
Vagn G. Pedersen
“De kan fremskaffe lige den bil du mangler, som erhvervsmand er det godt, at man kan komme ind og se bilen.”
Bastian Busch
“Fantastisk betjening og udvalg.”
Mads Poulsen
“Ordentlighed og ærlighed er det som jeg oplever hos Jacob hos Cito Car Lease… og præcist den oplevelse jeg har haft de sidste to år som kunde.”
23/12 09:00 – 17:30
24/12 Lukket
25/12 Lukket
26/12 Lukket
27/12 Lukket
28/12 Lukket
29/12 09:00 – 17:30
30/12 09:00 – 17:30
31/12 Lukket
1/1 Lukket
2/1 09:00 – 17:30
23. marts
24. marts
25. marts
26. marts
27. marts
28. marts
29. marts
30. marts
31. marts
01. april
02. april
Lukket
Lukket
09:00 – 17:30
09:00 – 17:30
09:00 – 17:30
Lukket
Lukket
Lukket
Lukket
Lukket
09:00 – 17:30